wtorek, 17 marca 2015

To ja Malala

Znalezione obrazy dla zapytania to ja malala         Malala Yousafzai, która poświęcona jest ta książka, to młoda Pakistanka znana z walki o prawa dziewczynek do nauki. Zrobiło się o niej głośno szczególnie w tym roku, kiedy to razem z Kailash`em Satyarthi`m została  laureatką pokojowej nagrody nobla.
Już mając 11-lat utworzyła własnego bloga i pod pseudonimem pisała o życiu codziennym w swoim mieście, pod terrorem talibów. Przeciwstawiała się zamykaniem przez nich szkół dla dziewcząt, udzielała razem z ojcem licznych wywiadów i przemówień.
"Malala jest dzieckie.Nawet Talibowie nie mordują dzieci"
Kiedy skończyła 15 lat zapadł na nią wyrok. Autobus którym wracała ze szkoły został zatrzymamy przez dwóch mężczyzn z bronią. Jeden z nich krzycząc - która to Malala ? - strzelił jej w twarz i ranił dwie inne dziewczyny. Została wywieziona z kraju do Wielkiej Brytanii, gdzie poddano ją licznym operacją i rehabilitacji. Cudem wyzdrowiała. Jednak talibą nie udało się jej uciszyć. Malala wciąż walczy o dostęp do edukacji dla wszystkich dzieci. Już od 15 roku życia jest emigrantką polityczna


Książkę spisała, nadając jej charakter powieści, Christina Lamb brytyjska pisarka i korespondentka. Nie jest to wybitne dzieło. Akcja czasami się rozwleka, musisz się cofać ,żeby przypomnieć sobie kim był ten człowiek o dziwacznie brzmiącym dla europejczyka nazwisku. Styl tez nie jest doskonały. Stylizowany na dziecinny jest irytujący i trochę niezgrabny.

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali Kailash Satyarthi i Malala Yousafzay
Mimo to historia Malali jest niejako pretekstem do przedstawienia sytuacji politycznej Pakistanu oraz pokazuje muzułmanów od strony normalnego życia. Muzułmanów-nie-zamachowców cierpiących pod terrorem religijnych fanatyków.
Sama jej historia to opowieść o wspaniałym, odważnym człowieku. Naprawdę warto ją poznać.dla zainteresowanych jej działalnością klik

3 komentarze:

 1. Wartościowa recenzja, ale troszkę przeszkadzały m literówki itp. A książkę chętnie przeczytam <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy blog, tylko czy jeszcze żyje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żyje, chociaż nie tak jak kiedyś :/

   Usuń

Jeśli już mnie odwiedziłeś zostaw choc słówko :) Zależy mi na twoim zdaniu